Vypadávanie vlasov sa vyskytuje u žien aj u mužov

Ak má človek výrazné vizuálne nedostatky, je jasné, že ho to trápi, o to viac, ak na to upozorňuje aj okolie. Dnes ale dochádza k takým progresom, ktoré môžu váš problém zmierniť alebo úplne odstrániť. A to hneď niekoľkými spôsobmi. Najpohodlnejšie a možno aj najosobnejšie je redukovať nadmerné padanie vlasov (teda alopéciu) a podporiť ich rast pomocou spreju, masky, tabliet, vitamínov atď. Existujú však aj radikálnejšie riešenia,  o ktorých sa zmienime nižšie. Istým ale je, že tento problém sa týka aj mužov a žien. Pričom väčšina výrobcov sa sústreďuje hlavne na produkty pre ženy, a to aj napriek tomu, že práve muži majú mať horšiu formu. Vypadávanie vlasov môže viesť až k vzniku plešiny, nielen k samotnému preriedeniu a riedkosti ako takej.

Prečo k nemu dochádza?

Dôvodov alopécie je hneď niekoľko. Jeden z hlavných faktorov je dedičnosť. Preto ak ste ju  spozorovali u svojich rodičov alebo starých rodičov, je tu vypadane vlasypravdepodobnosť, že postihne aj vás. Podpornou liečbou, to znamená správnym stravovaním a vitamínmi môžete padanie vlasov redukovať a ochránite si ich ešte dlho.

Ďalším dôvodom je choroba, hormonálne zmeny a pribúdajúci vek. Všetky tieto faktory ovplyvňujú funkciu nielen rôznych orgánov, ale aj pokožky, buniek a teda aj vlasových folikulov. Tie sa môžu ich pôsobením výrazne oslabiť, čím dochádza aj k oslabeniu a následnému vypadávaniu vlasov. Z chorôb, ktoré tento problém zapríčiňujú môžeme zmieniť napr. poruchy štítnej žľazy, cukrovka, zlé prekrvovanie atď.

Častou príčinou tohto problému je aj to, ako žijete. Teda, či sa u vás často vyskytuje stres a či sa správne stravujete. Stres škodí všetkému, a vlasy nie sú výnimkou. Rovnako je aj zlé nevyvážené stravovanie dôvodom toho, prečo je vypadávanie stále aktuálnou témou. Čerstvé veci nahrádzame konzervovanými, ktoré vydržia aj niekoľko rokov. Tie už neobsahujú toľko živín, čo čerstvé potraviny. A hlavne v tejto dobe sme zaťažení na fast foodoch a málokedy prijímame skutočné potrebné živiny a vitamíny v podobe ovocia a zeleniny. Takže aj nedostatok vitamínov má na svedomí vypadávanie vlasov.

V životnom štýle sa nachádzajú aj iné vlasom neprospešné škodliviny ako alkohol, cigarety, malý príjem vody atď. Ak začneme rešpektovať pitný režim, pridáme viac omega 3 mastných kyselín (napr. ryby), celozrnné pečivo a bielkoviny (vajcia, mliečne výrobky), stav vašej koruny krásy sa výrazne zlepší. Ak ale jeme príliš málo, bez ohľadu na to, či je to zdravé alebo nie, čo zapríčiní výrazné schudnutie, taktiež to môže viesť k padaniu vlasov. Celé telo je z chudnutia v šoku a nezaostáva ani pokožka hlavy a vlasové folikuly.

Správnou starostlivosťou obmedzíte vypadávanie vlasov

Ak pozorujete rednutie, pomalý ústup začiatku rastu účesu a možno vám aj na niektorých miestach vzniká plešina, určite tento stav nepodceňujte. Okrem vyššie uvedených diagnóz môže štruktúru vlasu a pokožku hlavy poškodzovať aj nešetrné zaobchádzanie s nimi. To znamená, česanie s nevhodným hrebeňom a kefou, používanie vysokej teploty pri fénovaní a žehlení, či farbenie peroxidovými farbami. Radšej si doprajte dostatok času, aby sa vaše vlasy vysušili prirodzene a ak nie, zakúpte si fén s chladnejším prívodom vzduchu, čo obmedzí aj vypadávanie. Z času na čas si ich posilníte pomocou zábalu, balzamu alebo kondicionéru. Namiesto „násilnej“ kefy si zakúpte takú, ktorá je k vašej hrive šetrná.

Vyššie sme sa zmienili o najčastejších dôvodoch alopécie, no na svedomí ju môžu mať aj tieto príčiny padania vlasov.

Liečba vypadávania vlasov

riedke vlasyOkrem vyššie uvedených príčin tohto problému resp. ich redukovaniu a je ho možné riešiť a liečiť aj priamejšie. Avšak určite to bude najlepšie s kombináciou riešenia problému, ktorý tento stav spôsobil. Medzi najlacnejšiu liečbu vypadávania a následného zahustenia vlasov zaraďujeme špeciálne produkty v podobe spreja, balzamu, masky, kondicionéru alebo zábalu. A to ako pre mužov, tak aj pre ženy.

Cenovo sa pohybujú rôzne, no ich zlatá stredná cesta predstavuje investíciu okolo 50 eur a jednotlivé produkty vydržia pomerne dlho, aj niekoľko mesiacov. Stačí sa len vašim vlasom viac povenovať, viac ich šetriť a dopriať im potrebnú starostlivosť a sami uvidíte, že padanie sa redukuje. Pri výbere vhodného produktu sa sústreďte na jeho zloženie. Vyberajte tak, aby bol testovaný a nemal alergény. Určite bude prospešné aj to, ak obsahuje nejaké vitamíny, najlepšie A, B, C, železo, zinok alebo horčík. Veľmi dobrým pre pokožku hlavy sú aj masáže.

Zahustenie vlasov a ich vypadávanie však môžete dosiahnuť aj priamou, no o to drahšou metódou. V ponuke máte ich nastrelenie do pokožky hlavy, kúpu pravej parochne, prekrvenie pokožky hlavy v prípade nie úplne odumretých vlasových folikulov laserom atď. Tieto procedúry a riešenia však môžu vyjsť aj na niekoľko stoviek eur. Pritom nie vždy zaznamenávajú 100%-nú úspešnosť. Viac o tom, či ste vhodný kandidát by vám povedal vykonávajúci pracovník alebo lekár.

Pridaj komentár