Havarijné poistenie – kalkulačka

Kalkulačka na výpočet ceny havarijného poisteniaEšte pred tým, ako uzatvoríte havarijné poistenie, je fajn, ak si ho môžete porovnať s inými. Nestačí totiž, ak vám ho odporučil váš známy či kamarát. Pre vaše auto to nemusí byť to pravé poistenie, možno ho aj zbytočne preplatíte. Preto viac ako na rady známych dajte tentoraz na online kalkulačku. Havarijné poistenie je totiž špecifickejšie ako napr. povinné zmluvné poistenie, na cenu poistenie teda vplýva viac faktorov, ako je tomu pri PZP.

Ako teda zistiť najlepšiu cenu za havarijné poistenie kalkulačkou?

Ako sme už spomenuli, pred samotným uzatvorením poistenia by ste si mali byť istý, že ste našli naozaj tú najlepšiu alebo najlacnejšiu ponuku. Na to vám poslúži kalkulačka na výpočet havarijného poistenia od Uzavripzp. Tá vám rýchlo spraví výpočet a porovná všetky dostupné ponuky na trhu.

Do kalkulačky budete musieť len zadať niekoľko informácií o poisťovanom vozidle a o vás, ako majiteľovi. Oproti PZP sa tu nachádza o niečo viac otázok, ale je to spôsobené aj tým, že havarijné poistenie berie do úvahy pri tvorbe ceny viac vecí ako povinné zmluvné poistenie. Nemusíte sa však ničoho obávať, všetko zvládnete vyplniť len s pomocou osvedčenia o evidencii vozidla a občianskeho, resp. vodičského preukazu.

A môžete ísť na to. Na začiatok zadáte len dátum začiatku poistenia, variant poistky a druh vozidla. Problémom môže byť určenie cenníkovej ceny vozidla. Poisťovne vozidlá poisťujú buď na základe novej alebo obstarávacej, trhovej ceny. Bežnejšie je uzatvorenie poistnej zmluvy na novú cenu, niektoré poisťovne dokonca neumožňujú poistenie na obstarávaciu cenu. Pri ojazdenom staršom vozidle teda môže byť problém, aby ste správne určili jeho cenníkovú cenu. Pokiaľ si na ňu neviete spomenúť a ani nemáte možnosť ju dohľadať, nezúfajte. Môžete využiť proste softvér na ocenenie vozidiel. Cena bude vlastne vypočítaná na základe údajov, ktoré zadáte do kalkulačky v nasledujúcom kroku. Tam zadávate model a značku vozidla, technické parametre ako objem a výkon motora a pod, potom ešte aj výbavu auta. Na základe týchto údajov bude potom vypočítaná cenníková cena, na ktorú bude vozidlo poistené. Alebo si prečítajte skúsenosti s kaskom na adrese – https://www.uzavripzp.sk/havarijne-poistenie/skusenosti/.

Údaje o majiteľovi vozidla

Následne už len vyplníte niekoľko základných údajov o majiteľovi vozidla. To sú údaje, či ide o právnickú alebo fyzickú osobu, v prípade fyzickej osoby dátum narodenia, trvalé bydlisko. Kvôli rôznym zľavám je tu ešte pár otázok, napr. o iných uzatvorených poistných produktoch, či je klient rodičom dieťaťa do 15 rokov. Dôležité je dokladovanie predchádzajúceho škodového priebehu a to pre uplatnenie bonusu a malusu.

Ako ste mohli vidieť, vyplnenie online kalkulačky havarijného poistenia nie je nič zložité. A údaje, ktoré ste do nej zadali, nemôžu byť nijak zneužité. Poistenie si dokonca nemusíte ani hneď uzavrieť, môžete len jednoducho vyhodnotiť všetky ponuky a rozhodnúť sa oveľa neskôr. Aspoň však budete mať prehľad na trhu.

Na čo si dať pozor pred uzatvorením havarijného poistenia?

Kvalitná pneumatika pre vozidloKalkulačka havarijného poistenia vám zobrazí dostupnú ponuku poistenia zoradenú od najlacnejšej po najdrahšiu. Nedajte sa však zlákať len na najlacnejšiu cenu, ale preštudujte si aj ďalšie podmienky havarijného poistenia. Všetky informácie máte k dispozícii pri každom poistení v malých ikonkách, alebo si môžete aj každú ponuku rozkliknúť a dozvedieť sa všetko, čo potrebujete.

Pozor by ste mali dávať hlavne na poistné krytie, jeho rozsah a tiež limity. Havarijné poistenie sa často uzatvára v balíku all risk, čiže pokrýva všetky riziká:

 • haváriu,
 • poškodenie alebo zničenie vandalmi,
 • živlami,
 • krádež,
 • poškodenie čelného skla – aj podľa NBS,
 • úraz.

Havarijné poistenie ale môžete uzavrieť len základné a doplniť si k nemu niektoré pripoistenia.

Pred uzatvorením havarijnej poistky si dobre premyslite, akú spoluúčasť si k poisteniu zvolíte. Spoluúčasť predstavuje čiastku, ktorou sa budete podieľať na škode. Tá sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 5 – 10% a minimálna hodnota v aurách býva vyčíslená na cca 166 eur.

Posledné kroky pred uzatvorením poistenia

Ak ste si zvážili všetky ponuky a aj sa pre nejakú rozhodli, v ďalšom kroku si môžete havarijné poistenie aj uzavrieť online. To znamená, že zadáte ďalšie osobné údaje a aj platobné údaje, zvolíte si frekvenciu platieb. Potom ešte budete musieť doplniť samozrejme aj ďalšie údaje o poisťovanom vozidle:

 • VIN číslo,
 • číslo osvedčenia o evidencii,
 • evidenčné číslo,
 • ale aj farbu vozidla
 • a stav tachometra.

Následne vám budú zobrazené všetky vami zadané údaje na kontrolu. Na základe týchto údajov bude vypracovaná poistná zmluva, takže naozaj všetko dobre skontrolujte. Ak objavíte chybu, vráťte sa jednoducho na krok formulára, tam to zmeníte a je hotovo, nemusíte vypĺňať všetko nanovo. A môžete odoslať vašu objednávku. Následne budete kontaktovaný cez email s ďalšími pokynmi. Potom samozrejme dostanete návrh poistnej zmluvy, ktorú podpíšete a podpísanú odošlete alebo osobne doručíte na pobočku poisťovne. Ak vám ponuka nebude vyhovovať, tak by ste mali vedieť ako podať výpoveď havarijného poistenia – viac sa dozviete tu. A už len stačí, aby ste zaplatili cenu za havarijné poistenie.

Pridaj komentár